Tag Archives: nominees

Critics Choice Awards nominees announced

A few days ago, I released my nomination ballot for the 26th annual Critics Choice Awards. Well, my ballot was tossed into the mix with all the others, votes were tallied and — today — the official nominee list was released. Netflix received more nominations than any other studio (72) and — on the film side — “Mank” and “Minari” received the most nominations. Below is a full list of nominees. Mark your calendar because the Critics Choice Awards ceremony will be broadcast from 7-10 p.m. ET/PT on March 7.

FILM NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS 

BEST PICTURE 

Da 5 Bloods (Netflix) 

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Mank (Netflix) 

Minari (A24) 

News of the World (Universal Pictures) 

Nomadland (Searchlight Pictures) 

One Night in Miami (Amazon Studios) 

Promising Young Woman (Focus Features) 

Sound of Metal (Amazon Studios) 

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST ACTOR 

Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.) 

Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios) 

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Tom Hanks – News of the World (Universal Pictures) 

Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics) 

Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix) 

Gary Oldman – Mank (Netflix) 

Steven Yeun – Minari (A24) 

BEST ACTRESS 

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) 

Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix) 

Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures) 

Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features) 

Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix) 

BEST SUPPORTING ACTOR 

Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix) 

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+) 

Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios) 

BEST SUPPORTING ACTRESS 

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) 

Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix) 

Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix) 

Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics) 

Amanda Seyfried – Mank (Netflix) 

Yuh-Jung Youn – Minari (A24) 

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS 

Ryder Allen – Palmer (Apple TV+) 

Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix) 

Alan Kim – Minari (A24) 

Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) 

Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix) 

Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures) 

BEST ACTING ENSEMBLE 

Da 5 Bloods (Netflix) 

Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Minari (A24) 

One Night in Miami (Amazon Studios) 

The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST DIRECTOR 

Lee Isaac Chung – Minari (A24) 

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features) 

David Fincher – Mank (Netflix) 

Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix) 

Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST ORIGINAL SCREENPLAY 

Lee Isaac Chung – Minari (A24) 

Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features) 

Jack Fincher – Mank (Netflix) 

Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features) 

Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios) 

Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

BEST ADAPTED SCREENPLAY 

Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures) 

Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics) 

Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24) 

Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST CINEMATOGRAPHY 

Christopher Blauvelt – First Cow (A24) 

Erik Messerschmidt – Mank (Netflix) 

Lachlan Milne – Minari (A24) 

Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures) 

Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix) 

Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.) 

Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures) 

BEST PRODUCTION DESIGN 

Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) 

David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures) 

Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.) 

Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix) 

Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features) 

Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

BEST EDITING 

Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix) 

Kirk Baxter – Mank (Netflix) 

Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.) 

Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics) 

Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios) 

Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures) 

BEST COSTUME DESIGN 

Alexandra Byrne – Emma (Focus Features) 

Bina Daigeler – Mulan (Disney) 

Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures) 

Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features) 

Trish Summerville – Mank (Netflix) 

BEST HAIR AND MAKEUP 

Emma (Focus Features) 

Hillbilly Elegy (Netflix) 

Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix) 

Mank (Netflix) 

Promising Young Woman (Focus Features) 

The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

BEST VISUAL EFFECTS 

Greyhound (Apple TV+) 

The Invisible Man (Universal Pictures) 

Mank (Netflix) 

The Midnight Sky (Netflix) 

Mulan (Disney) 

Tenet (Warner Bros.) 

Wonder Woman 1984 (Warner Bros.) 

BEST COMEDY 

Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios) 

The Forty-Year-Old Version (Netflix) 

The King of Staten Island (Universal Pictures) 

On the Rocks (A24/Apple TV+) 

Palm Springs (Hulu and NEON) 

The Prom (Netflix) 

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM 

Another Round (Samuel Goldwyn Films) 

Collective (Magnolia Pictures) 

La Llorona (Shudder) 

The Life Ahead (Netflix) 

Minari (A24) 

Two of Us (Magnolia Pictures) 

BEST SONG  

Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films) 

Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.) 

Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix) 

Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix) 

Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios) 

Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu) 

BEST SCORE 

Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix) 

Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.) 

James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures) 

Emile Mosseri – Minari (A24) 

Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix) 

Trent Reznor, Atticus Ross, and Jon Batiste – Soul (Disney) 

SERIES NOMINATIONS FOR THE 26TH ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS 

BEST DRAMA SERIES 

Better Call Saul (AMC) 

The Crown (Netflix) 

The Good Fight (CBS All Access) 

Lovecraft Country (HBO) 

The Mandalorian (Disney+) 

Ozark (Netflix) 

Perry Mason (HBO) 

This Is Us (NBC) 

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES 

Jason Bateman – Ozark (Netflix) 

Sterling K. Brown – This Is Us (NBC) 

Jonathan Majors – Lovecraft Country (HBO) 

Josh O’Connor – The Crown (Netflix) 

Bob Odenkirk – Better Call Saul (AMC) 

Matthew Rhys – Perry Mason (HBO)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES 

Christine Baranski – The Good Fight (CBS All Access) 

Olivia Colman – The Crown (Netflix) 

Emma Corrin – The Crown (Netflix) 

Claire Danes – Homeland (Showtime) 

Laura Linney – Ozark (Netflix) 

Jurnee Smollett – Lovecraft Country (HBO) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES 

Jonathan Banks – Better Call Saul (AMC) 

Justin Hartley – This Is Us (NBC) 

John Lithgow – Perry Mason (HBO) 

Tobias Menzies – The Crown (Netflix) 

Tom Pelphrey – Ozark (Netflix) 

Michael K. Williams – Lovecraft Country (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES 

Gillian Anderson – The Crown (Netflix) 

Cynthia Erivo – The Outsider (HBO) 

Julia Garner – Ozark (Netflix) 

Janet McTeer – Ozark (Netflix) 

Wunmi Mosaku – Lovecraft Country (HBO) 

Rhea Seehorn – Better Call Saul (AMC)

BEST COMEDY SERIES 

Better Things (FX) 

The Flight Attendant (HBO Max) 

Mom (CBS) 

PEN15 (Hulu) 

Ramy (Hulu) 

Schitt’s Creek (Pop) 

Ted Lasso (Apple TV+) 

What We Do in the Shadows (FX) 

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES 

Hank Azaria – Brockmire (IFC) 

Matt Berry – What We Do in the Shadows (FX) 

Nicholas Hoult – The Great (Hulu) 

Eugene Levy – Schitt’s Creek (Pop) 

Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+) 

Ramy Youssef – Ramy (Hulu) 

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES 

Pamela Adlon – Better Things (FX) 

Christina Applegate – Dead to Me (Netflix) 

Kaley Cuoco – The Flight Attendant (HBO Max) 

Natasia Demetriou – What We Do in the Shadows (FX) 

Catherine O’Hara – Schitt’s Creek (Pop) 

Issa Rae – Insecure (HBO) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES  

William Fichtner – Mom (CBS) 

Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX) 

Daniel Levy – Schitt’s Creek (Pop) 

Alex Newell – Zoey’s Extraordinary Playlist (NBC) 

Mark Proksch – What We Do in the Shadows (FX) 

Andrew Rannells – Black Monday (Showtime) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES 

Lecy Goranson – The Conners (ABC) 

Rita Moreno – One Day at a Time (Pop) 

Annie Murphy – Schitt’s Creek (Pop) 

Ashley Park – Emily in Paris (Netflix) 

Jaime Pressly – Mom (CBS) 

Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+) 

BEST LIMITED SERIES 

I May Destroy You (HBO) 

Mrs. America (FX) 

Normal People (Hulu) 

The Plot Against America (HBO) 

The Queen’s Gambit (Netflix) 

Small Axe (Amazon Studios) 

The Undoing (HBO) 

Unorthodox (Netflix) 

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Bad Education (HBO) 

Between the World and Me (HBO) 

The Clark Sisters: First Ladies of Gospel (Lifetime) 

Hamilton (Disney+) 

Sylvie’s Love (Amazon Studios) 

What the Constitution Means to Me (Amazon Studios) 

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

John Boyega – Small Axe (Amazon Studios) 

Hugh Grant – The Undoing (HBO) 

Paul Mescal – Normal People (Hulu) 

Chris Rock – Fargo (FX) 

Mark Ruffalo – I Know This Much is True (HBO) 

Morgan Spector – The Plot Against America (HBO) 

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Cate Blanchett – Mrs. America (FX) 

Michaela Coel – I May Destroy You (HBO) 

Daisy Edgar-Jones – Normal People (Hulu) 

Shira Haas – Unorthodox (Netflix) 

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit (Netflix) 

Tessa Thompson – Sylvie’s Love (Amazon Studios) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION 

Daveed Diggs – The Good Lord Bird (Showtime) 

Joshua Caleb Johnson – The Good Lord Bird (Showtime) 

Dylan McDermott – Hollywood (Netflix) 

Donald Sutherland – The Undoing (HBO) 

Glynn Turman – Fargo (FX) 

John Turturro – The Plot Against America (HBO) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION   

Uzo Aduba – Mrs. America (FX) 

Betsy Brandt – Soulmates (AMC) 

Marielle Heller – The Queen’s Gambit (Netflix) 

Margo Martindale – Mrs. America (FX) 

Winona Ryder – The Plot Against America (HBO) 

Tracey Ullman – Mrs. America (FX) 

BEST TALK SHOW 

Desus & Mero (Showtime) 

Full Frontal with Samantha Bee (TBS) 

The Kelly Clarkson Show (NBC/Syndicated) 

Late Night with Seth Meyers (NBC) 

The Late Show with Stephen Colbert (CBS) 

Red Table Talk (Facebook Watch) 

BEST COMEDY SPECIAL 

Fortune Feimster: Sweet & Salty (Netflix) 

Hannah Gadsby: Douglas (Netflix) 

Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill (Netflix) 

Marc Maron: End Times Fun (Netflix) 

Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia (Netflix) 

Patton Oswalt: I Love Everything (Netflix) 

BEST SHORT FORM SERIES 

The Andy Cohen Diaries (Quibi) 

Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler (AMC/Youtube) 

Mapleworth Murders (Quibi) 

Nikki Fre$h (Quibi) 

Reno 911! (Quibi) 

Tooning Out the News (CBS All Access)  

Leave a comment

Filed under Uncategorized

The best films of 2020 (and early 2021)

Feb. 5 is the deadline for Critics Choice Awards nominations, and — as a longtime voting member of the film branch — I often share my ballot. I do this not because I have any special sway in the group (I don’t, as I’m only one of nearly 450 members) but because some readers may be interested in my personal picks.

In my humble opinion, this nomination ballot notes the best films, performances, writing, directing and technical work of the year. Hopefully, you can use it to guide your viewing. Or … if you are one of those folks who always disagrees with my picks (trust me, they exist) … you can print this out and use it to line bird cages and kitty litter boxes. Before you do either of those things, though, be sure to note that March 7 is the date for this year’s Critics Choice Awards ceremony. Although there will not be a traditional audience, due to the pandemic, the show will be broadcast live on The CW at 7 p.m. ET/PT. I’ll miss attending in person … as I have missed so many things this year, but I trust that the televised broadcast will be as polished and fun as ever.

NOMINATING BALLOT FOR THE 26th ANNUAL CRITICS CHOICE AWARDS

BEST PICTURE 
1. The Trial of the Chicago 7
2. Mank
3. The Prom
4. Soul
5. Personal History of David Copperfield

BEST ACTOR – name AND film
1. Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
2. Gary Oldman, Mank
3. Casey Affleck, Our Friend

BEST ACTRESS – name AND film
1. Jo Ellen Pellman, The Prom
2. Carey Mulligan, Promising Young Woman
3. Zendaya, Malcolm & Marie

BEST SUPPORTING ACTOR – name AND film
1. Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah
2. Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
3. Jared Leto, The Little Things

BEST SUPPORTING ACTRESS – name AND film
1. Glenn Close, Hillbilly Elegy
2. Amanda Seyfried, Mank
3. Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS (Under 21) – name AND film
1. Sophia Lillis, Uncle Frank
2. Caoilinn Springall, The Midnight Sky
3. Helena Zengel, News of the World

BEST ACTING ENSEMBLE – film only
1. Trial of the Chicago 7
2. The Prom
3. Da 5 Bloods

BEST DIRECTING – film only
1. The Trial of the Chicago 7
2. Mank
3. The Prom

BEST SCREENWRITING (Original Screenplay) – film only
1. The Trial of the Chicago 7
2. Mank
3. Soul

BEST SCREENWRITING (Adapted Screenplay) – film only
1. The Prom
2. Personal History of David Copperfield
3. News of the World

BEST CINEMATOGRAPHY – film only
1. Mank
2. Personal History of David Coperfield
3. Mulan

BEST PRODUCTION DESIGN – film only
1. Personal History of David Copperfield
2.Mank
3. The Trial of the Chicago 7

BEST EDITING – film only
1. The Trial of the Chicago 7
2. Mank
3. Tenet

BEST COSTUME DESIGN – film only
1. Personal History of David Copperfield
2. Mulan
3. Wonder Woman 1984

BEST HAIR & MAKEUP – film only
1. Ma Rainey’s Black Bottom
2. Hillbilly Elegy
3. The Prom

BEST VISUAL EFFECTS – film only
1. Tenet
2. Wonder Woman 1984
3. Mulan

BEST COMEDY
1. Death to 2020
2. Bill and Ted Face the Music
3. Borat Subsequent Moviefilm

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
Abstain

BEST SONG (please list the song and film)
1. Wuhan Flu, Borat Subsequent Moviefilm
2. Husavik, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
3. Square Root of Possible, Jingle Jangle: A Christmas Journey

BEST SCORE – film only
Abstain

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Critics’ Choice Movie Awards nominees announced

"The Grand Budapest Hotel" received 11 nominations for the 20th annual Critics' Choice Movie Awards.

“The Grand Budapest Hotel” received 11 nominations for the 20th annual Critics’ Choice Movie Awards.

As a longtime member of the Broadcast Film Critics Association, I am pleased to announce the nominees for the organization’s 20th annual Critics’ Choice Movie Awards. I cast my nomination ballot Friday, as did the other 300 or so members of the group, so the nominees represent something of a critical consensus of the best of 2014 cinema.

Now, we get to digest the nomination list for about a month before voting for the winners, which will be announced during a live TV broadcast Jan. 15 on A&E. The show will air at 6 p.m. PT (9 p.m. ET), and it’s always a lot of fun.

“Birdman” leads all contenders with 13 nominations, but “The Grand Budapest Hotel” and “Boyhood” aren’t far behind, with 11 and eight nods respectively.

Following is the complete nomination list …

NOMINATIONS FOR THE 20th ANNUAL CRITICS’ CHOICE MOVIE AWARDS

BEST PICTURE

Birdman

Boyhood

Gone Girl

The Grand Budapest Hotel

The Imitation Game

Nightcrawler

Selma

The Theory of Everything

Unbroken

Whiplash

Continue reading

6 Comments

Filed under Movie News, Quick Hits

Critics’ Choice Movie Awards nominees announced

Sandra Bullock earned a best actress nomination for the Critics' Choice Movie Awards thanks to her work in "Gravity." The movie also received nine additional nominations, including nods for Best Picture and Best Director (Alfonso Cuaron).

Sandra Bullock earned a Best Actress nomination for the Critics’ Choice Movie Awards thanks to her work in “Gravity.” The movie also received nine additional nominations, including nods for Best Picture and Best Director (Alfonso Cuaron).

Longtime readers know that I am a voting member of the Broadcast Film Critics Association (BFCA), which hosts the nationally televised Critics’ Choice Movie Awards. Each year, the BFCA (consisting of more than 280 television, radio and online critics) honors the best in film. Our nomination ballots were cast Friday and tallied over the weekend. That means the nominees represent a critical consensus from the group.

Next, BFCA members will vote for our favorites among these nominees. Winners will be crowned live Jan. 16 at our awards show in Santa Monica, Calif. The show will be broadcast on The CW Network at 8 p.m. PT/ET.

Following is a complete list of nominees:

Continue reading

Leave a comment

Filed under Movie News, Uncategorized